PRISM spełnia bardzo wysokie kryteria w zakresie trafności i rzetelności psychometrycznej. Jest to cecha profesjonalnych testów, dzięki którym mamy pewność, że uzyskane informacje są zgodne z rzeczywistością. Poza trafną oceną stanu obecnego, pozwala także z bardzo wysokim prawdopodobieństwem przewidywać, jak w przyszłości będzie funkcjonowała dana osoba w różnych sytuacjach.
Korzystając z danego testu, użytkownik chce posługiwać się narzędziem dokładnym, które precyzyjnie określa poziom danej cechy u badanych osób. Gdy poszczególne pozycje są spójne, to mamy pewność, że mierzą tą samą właściwość. O wysokiej rzetelności mówimy wtedy, gdy pytania badające ta samą cechę są do siebie podobne.
Alfa-Cronbacha
Najczęściej stosowaną miarą rzetelności danych skal jest Alfa-Cronbacha. Współczynnik ten przyjmuje wartości od 0 do 1. Im większa wartość tym większa rzetelność skali. Przyjmuje się, że wartości powyżej 0,7 oznaczają prawidłową rzetelność skali.
PRISM bada osiem zróżnicowanych wymiarów zachowania, tworzące cztery główne wymiary, które odpowiadają aktywności dopaminy, estrogenu, testosteronu i serotoniny.